Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Gawlikowski: Wizyta prezydenta Chin przesądza o tym, że Jedwabny Szlak ma iść przez Polskę

dmc 12:57 21 czerwca 2016
prof. Krzysztof Gawlikowski, sinolog TELEWIZJA REPUBLIKA
Cały świat i wszystkie najważniejsze mocarstwa są już obecne w Chinach. To ostatni moment dla Polski, by tam wejść – podkreślił w TV Republika prof. Krzysztof Gawlikowski. Jak dodał, Pekin dostrzega to, że nasz kraj jest jednym z nielicznych państw Unii Europejskiej, w którym nie ma problemów gospodarczych.

– Lepiej, gorzej, ale cały czas idziemy do przodu. Jeszcze 19 lat temu polski eksport do Chin wynosił 33 mln dolarów, a import z Chin - 2 mld dolarów. Teraz mamy trochę ponad 20 mld dolarów importu i 2 mld eksportu. To gigantyczny skok i Polska całkiem dobrze daje sobie radę – ocenił gość programu "Republika na żywo".

Sinolog tłumaczył, że Ukraina i Czechy proponowały poprowadzenie Nowego Jedwabnego Szlaku z pominięciem Polski. – Wewnątrz krajów europejskich mamy dużą konkurencję. Dlatego wizyta prezydenta Xi Jinpinga jest tak ważna, bo w gruncie rzeczy chyba przesądzą sprawę, strategicznie i perspektywicznie, że Jedwabny Szlak ma iść przez Polskę – podkreślił prof. Gawlikowski.

Największy bankier świata

Pytany o podpisane wczoraj polsko-chińskie umowy, gość TV Republika zaznaczył, że wiele z nich stwarza obiecujące możliwości na przyszłość, "nawet w tak egzotycznych sprawach, jak współpraca szanghajskiej i warszawskiej giełdy". – Chińskie fundusze inwestycyjne mogą podbić nam pułap transakcji. Gdyby Polska nie zaangażowała się w kontakty z Pekinem, ubiegłyby by nas inne kraje. Proszę pamiętać, że Chiny są największą gospodarką świata, największą fabryką świata i pierwszym bankierem świata – mówił sinolog. 

W jego ocenie Chiny zaczęły dostrzegać Polskę dopiero po naszym wejściu do UE. – Problemy, jakie zaczęły się pojawiać w Europie spowodowały, że Pekin zainteresował się Polską i wyliczył, że jest 6. gospodarką w regionie, która może dostarczać różne towary. Otworzyli nam m.in. rynek zbytu na jabłka zablokowane przez Rosję – stwierdził prof. Gawlikowski. Jak dodał, nasz kraj posiada atuty doceniane przez Chińczyków, m.in. stabilność i możliwość dynamicznego rozwoju.

Sojusz polsko-chiński

Wczoraj przywódca ChRL Xi Jinping spotkał się m.in. z premier Beatą Szydło, a także z marszałkami Sejmu i Senatu, Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewski. Xi Jinping wziął również udział w Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskiego Forum Regionów, które zorganizowano w warszawskim hotelu Sheraton. CZYTAJ WIĘCEJ

Podczas wizyty chińskiego prezydenta podpisano szereg umów dwustronnych, w tym oświadczenie o strategicznym partnerstwie polsko-chiński. – Mam nadzieję, że Polska stanie się swoistą bramą do Europy dla Chin – podkreślił Andrzej Duda. Jak dodał, to ważny sygnał polityczny dla całego sektora gospodarczego i silny znak intensyfikacji relacji gospodarczych z obu stron. –Jestem przekonany, że już niedługo prezesi chińskich spółek, chcąc zainwestować w Europie, najpierw pomyślą o Polsce – oświadczył polski prezydent.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze