Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Francuscy kierowcy przeciw ekopodatkowi

16:54 16 listopada 2013
Kilka tysięcy ciężarówek blokowało dziś francuskie autostrady i szosy. Kierowcy protestowali przeciwko proponowanemu "podatkowi ekologicznemu" (fr. Ecotaxe), który władze chciałyby nałożyć na pojazdy ciężarowe.

Socjalistyczny rząd zawiesił w październiku wprowadzenie tego podatku, ale nie zrezygnował z niego całkowicie. Przeciwko temu dodatkowemu obciążeniu finansowemu organizowanych było wiele protestów, zwłaszcza w Bretanii. Zdarzały się akty wandalizmu i przemocy, niszczono ustawione już wtedy, ale nieczynne rejestratory przejazdu ciężarówek.

Francuski resort spraw wewnętrznych oszacował, że w proteście uczestniczyło ok. 2,1 tys. ciężarówek. Organizatorzy mówią o 4 tysiącach. W Paryżu i okolicach w proteście uczestniczyło ok. 230 pojazdów.
Transportowcy domagają się od władz ostatecznego zrezygnowania z Ecotaxe.
Z inicjatywą wprowadzenia "ekopodatku" wystąpił poprzedni prawicowy prezydent Nicolas Sarkozy, argumentując, że zwiększy on atrakcyjność transportu wodnego i kolejowego oraz zapewni budżetowi państwa miliard euro rocznie. Po wygraniu wyborów prezydenckich w maju 2012 roku Francois Hollande postanowił dalej forsować ten podatek, w czym wspierali go współtworzący koalicję rządową Zieloni.

ap, PAP, fot.Lars Plougmann/CC

Źródło:

Wczytuję ocenę...
TAGI:


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze