Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Franciszek: św. Jan Paweł II wielkim świadkiem wiary, człowiekiem modlitwy

kb 12:38 5 maja 2020
Papież Franciszek napisał, że „Jan Paweł II był wielkim świadkiem wiary, wielkim człowiekiem modlitwy, który żył całkowicie zanurzony w swoim czasie i stale w kontakcie z Bogiem". "Był pewnym przewodnikiem Kościoła w okresie wielkich przemian” - dodał.

To słowa ze wstępu do książki o polskim papieżu przygotowanej w związku z przypadającą 18 maja setną rocznicą jego urodzin.

Tom "Święty Jan Paweł II. 100 lat. Słowa i obrazy” ukazuje się nakładem watykańskiego wydawnictwa LEV - poinformował we wtorek portal Vatican News. Jak podkreślono, książka jest przeznaczona głównie dla młodzieży, która nie poznała św. Jana Pawła II. Wydano ją między innymi we współpracy z polskim Wydawnictwem Świętego Stanisława.

 

Franciszek wyznał w przedmowie: „Wiele razy w czasie mojego życia kapłańskiego i biskupiego patrzyłem na niego prosząc w moich modlitwach o dar takiej wierności Ewangelii, jakiej świadectwo on nam dawał”.

 

W książce, zawierającej fragmenty przemówień i tekstów nauczania oraz fotografie, papież Bergoglio podkreślił: „Pozostają w pamięci nas, którzy żyliśmy w latach jego długiego i owocnego pontyfikatu, jego wielkie umiłowanie człowieka, jego postawa otwarcia, poszukiwanie dialogu ze wszystkimi, jego determinacja, by podjąć każdy wysiłek, aby zatrzymać wojny”. Papież napisał też o postawie „wychodzenia naprzeciw każdemu i obejmowania tych, którzy cierpią”.

 

Jak dodał Franciszek, wraz z wyborem pierwszego papieża ze wschodu Europy „Kościół męczenników zza Żelaznej Kurtyny uzyskał głos”.

 

Zauważył też, że „papież ten wiele wycierpiał w swoim życiu”. To, jak wyjaśnił, cierpienia osobiste i „związane z jego narodem i jego krajem - Polską”. Napisał też o „straszliwym zamachu w 1981 roku” na placu Świętego Piotra, gdy „przelał swoją krew za Kościół”.

 

„Był wielkim świadkiem miłosierdzia” - dodał Franciszek.

 

Jak stwierdził, 15 lat po śmierci polskiego papieża jest wielu młodych ludzi, którzy go nie poznali lub mają tylko mgliste wspomnienia. “Mam nadzieję, że ten tekst dotrze do rąk wielu osób, zwłaszcza młodzieży. Wspominamy jego wiarę, a jego postać niech będzie dla nas wzorem przeżywania dzisiaj naszego świadectwa” - zaznaczył Franciszek.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze