Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Finanse Twojego Ruchu pod lupą prokuratury. Jest śledztwo

ap 12:47 25 listopada 2014
Janusz PalikotFLICKR/ PIOTR DRABIK/ CC BY 2.0
Warszawska prokuratura prowadzi śledztwo ws. naruszenia ustawy o partiach i niedopełnienia obowiązków i wyrządzenia "wielkiej szkody majątkowej" na 1,9 mln zł w finansach partii Twój Ruch przez zawarcie umowy na utworzenie systemu ewidencji członków partii.

 O wszczęciu tego śledztwa przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście-Północ poinformował rzecznik prokuratury okręgowej, Przemysław Nowak.

Postępowanie toczy się w sprawie "niedopełnienia obowiązków przez członków Zarządu Krajowego Twojego Ruchu, którzy w bliżej nieustalonym czasie między 2012, a wrześniem 2014 r., zawierając z firmą Art Graf umowę o utworzeniu elektronicznego systemu "E-partia" wspomagającego zarządzanie ugrupowaniem, wyrządzili partii wielką szkodę majątkową, wycenioną na ponad 1,9 mln zł". – Badane też będą okoliczności przeznaczenia partyjnego majątku TR, w tym subwencji z budżetu państwa na cele inne niż charytatywne lub statutowe, co określa ustawa o partiach – dodał Nowak.

Podkreślił on, że w postanowieniu o wszczęciu śledztwa prokuratura wskazała, iż w sprawach dotyczących podejrzenia popełnienia przestępstwa urzędniczego lub przestępstwa z ustawy o partiach, nie wystarczy dochodzenie, lecz konieczne jest wszczęcie śledztwa – jeśli zachodzi prawdopodobieństwo, że przestępstwo popełniono.

Rzecznik Twojego Ruchu Andrzej Rozenek ocenił, że "to bardzo dobrze, że prokuratura zajęła się tą sprawą". – Mam nadzieję, że rzetelnie to wyjaśni i że wszystkie wątpliwości zostaną w ten sposób rozwiane – mówił. – System E-partia jest, działa, można go zobaczyć u nas w siedzibie lub w zasadzie z każdego urządzenia, które się komunikuje z internetem. A co do tego, czy był on za drogi czy za tani, to ja się nie chcę wypowiadać, bo nie jestem ekspertem. Mam nadzieję, że prokuratura to wyjaśni – mówił.

Według polityka Twojego Ruchu fundusze na system E-partia zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. – Cóż to jest innego jak nie działalność partyjna? Budowanie systemu, dzięki któremu partia może głosować online i odbywać wszystkie zebrania online, nie jest przecież niezgodna ze statutem i wyczerpuje zakres, zgodnie z którym można wydawać pieniądze w związku z działalnością partyjną – podkreślił Rozenek. Dodał, że system jest wdrażany. – Nie jest tak, że on jest w tej chwili powszechnie na co dzień używany, on jest wdrażany, wiele osób korzysta z niego w większym lub mniejszym zakresie. W pełni będzie on wykorzystywany dopiero gdzieś za rok – mówił Rozenek.

Zawiadomienie ws. nieprawidłowości w wydawaniu pieniędzy Twojego Ruchu złożył jesienią tego roku Janusz Niedźwiecki, były członek partii Janusza Palikota. W zarządzie krajowym TR zasiadają: Janusz Palikot, Artur Dębski, Łukasz Piłasiewicz, Danuta Wójcik i Anna Kubica. – Skandaliczny brak jakiejkolwiek przejrzystości finansowej pozwalają podejrzewać, że majątek partii Twój Ruch, pochodzący głównie z subwencji budżetowej jest wydawany niezgodnie z prawem – głosiło to cytowane w mediach zawiadomienie Niedźwieckiego.

Pisał on w nim o kontrowersjach przy tworzeniu programu "E-partia". Według niego, jeden z polityków TR stworzył darmowy system ewidencji członków partii, trzeba go było tylko uzupełnić, ale zarząd partii zlecił zadanie przygotowania programu członkowi rodziny jednej z ważnych osób w ugrupowaniu.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze