Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Figura: Postawa władz Warszawy w kwestii przygotowań do rocznicy Bitwy Warszawskiej to typowy imposybilizm

A.N 20:01 25 listopada 2019
Telewizja Republika
O przygotowaniach do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Karol Plewa rozmawiał w pierwszej części „Dziennikarskiego pokera” z warszawskimi radnymi – Dariuszem Figurą (PiS) i Kacprem Pietrusińskim (KO).

Zbliża się setna rocznica jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Europy – Bitwy Warszawskiej. W związku z planowanymi obchodami rozgorzał spór o kształt pomnika, który upamiętni to wydarzenie. W lipcu br. Rada Warszawy poparła projekt uchwały o budowie pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r., który stanąć ma na placu na Rozdrożu. Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki poinformował wówczas radnych, że pomnik jednak nie będzie gotowy na 15 sierpnia 2020 roku, kiedy ma być obchodzona 100. rocznica zwycięstwa polskiej armii nad bolszewikami. 

– To ważna rocznica, ale forma łuku triumfalnego to powrót do form stosowanych dawno. Pojawiają się także w systemach totalitarnych. Taki łuk nie bardzo mógłby się zmieścić w przestrzeni miejskiej. – powiedział radny KO Kacper Pietrusiński.

 – Szkoda ze spieramy się o pomnik, a nie powstało muzeum w Ossowie – dodał.

 Dariusz Figura z PiS stwierdził, że problemy w powstaniu pomnika są wynikiem nieudolności warszawskiego Ratusza:

– To typowy imposybilizm Koalicji Obywatelskiej w Warszawie.  To jest stolica polski. Nie może być tak, że prezydent ma prawo weta co do upamiętnienia ważnych rocznic z historii Polski. Warszawa miała swoją szansę, ale ją traci.

– Ta rocznica nie jest niespodzianką. Tempo przygotowań świadczy o tym, jak ważna jest ona dla władz stolicy – podkreślił Figura.

 Radny PiS wskazał także na chęć współpracy z prezydentem Rafałem Trzaskowskim:

– Najlepiej byłoby, gdyby pewne projekty były realizowane w porozumieniu z władzami miasta. Takim projektem był Pałac Saski, ale jak widać współpraca z Rafałem Trzaskowskim jest niemożliwa

Kacper Pietrusiński wskazał natomiast, że w tej sprawie liczy na współpracę z rządem:

–  Liczę ze będzie możliwa współpraca z rządem i w konkursie wyłoni się projekt, który nie będzie miał archaicznej formy. – powiedział.

Radny Koalicji Obywatelskiej zaproponował, by zamiast pomnika Bitwy Warszawskiej powstała upamiętniająca… kładka:

–  Jednym z pomysłów na obiekt upamiętniający jest kładka nad Wisłą, która miałaby elementy edukacyjne. – zaproponował Pietrusiński.

 

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze