Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Egipt: odkryto 14 nowych sarkofagów sprzed 2500 lat

ASy 20:27 23 września 2020
Odkrycie nowej nekropolii w EgipcieYouTube/حمد المصرى
W sumie 27 sarkofagów pogrzebanych 2,5 tys. lat temu zostało odkrytych przez archeologów pracujących w dawnej egipskiej nekropolii. Znaleziono je na dnie pradawnej studni położonej na południe od Kairu i zachód od Memfis w miejscowości Sakkara.

Już 3000 lat temu miejscowość była miejscem pochówku królów najstarszych dynastii i dostojników państwowych. Nie wiadomo jeszcze, czyje zwłoki znajdują się w sarkofagach.

13 trumien odkryto na początku miesiąca, potem okazało się, że znajduje się tam kolejnych 14. Egiptolodzy twierdzą, że odkrycie takiej liczby jednocześnie jest unikalne. Ministerstwo ds. antyków i turystyki Egiptu opublikowało zdjęcia dobrze zachowanych drewnianych sarkofagów oraz małych artefaktów wydobytych w tym samym miejscu.

- Wstępne badania pokazują, że trumny są szczelnie zamknięte i nigdy ich nie otwierano – poinformowali urzędnicy.

Szef resortu zajmującego się przeszłością Egiptu, minister Khaled al-Anani przyznał, że opóźnił ogłoszenie odkrycia do czasu, aż osobiście odwiedził Sakkarę i podziękował archeologom za ich pracę. Sarkofagi wydobyto z otworu w ziemi o głębokości 11 metrów.

Prace w nekropolii nadal trwają. Ministerstwo zapowiada ujawnianie kolejnych informacji o odkryciach. Pierwszym będzie ustalenie osób pochowanych w odkrytych sarkofagach. Na razie podano jedynie do publicznej wiadomości, że sarkofagi są bardzo dobrze zachowane.

Położona 30 km od Kairu, Sakkara służyła przez dwa stulecia za cmentarz dla dygnitarzy i władców mieszkających w dawnej stolicy Egiptu, Memfis. W ostatnich latach władze Egiptu zwiększyły nakłady na promocję nowych odkryć z antycznych czasów w celu pomocy dla przemysłu turystycznego.

 

Źródło: focus.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze