Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dziś 90. urodziny Polskiego Radia

dcz 20:26 18 kwietnia 2016
flickr/grotos/CC BY 2.0
Dzisiaj obchodzimy 90. rocznicę rozpoczęcia działalności Polskiego Radia. 18 kwietnia 1926 o godzinie 17:00 w eter poszły słowa spikerki Janiny Sztompkówny. Pomimo tego, że pojedyncze audycje miały miejsce już wcześniej, to właśnie data rozpoczęcia stałego nadawania została uznana za oficjalny początek działalności rozgłośni.

– Tu próbna stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie, fala 385 metrów – te słowa padły w pierwszej, próbnej audycji z 25 lutego 1925 roku. Wygłosił je inżynier Roman Rudniewski.

W maju radio nadało koncert z udziałem m.in. Hanki Ordonówny. Dwa miesiące później uzyskano oficjalną zgodę na nadawanie, a dyrektorem rozgłośni został Zygmunt Chamiec.

– Halo, halo Polskie Radio Warszawa, fale 480 – rozpoczęła pierwszą audycję Sztompkówna. Jednym z pierwszych mówców był ówczesny szef rządu Aleksander Skrzyński, a po nim przemawiał minister wyznań religijnych Stanisław Grabski oraz minister spraw wewnętrznych Władysław Raczkiewicz.

W debiutanckiej audycji mowę wygłosił pierwszy prezes Zarządu Polskiego Radia Tadeusz Sułowski oraz dyrektor radia Zygmunt Chamiec. Do dziś audycje Jedynki rozpoczynają się w ten sam sposób – od początkowych fragmentów "Poloneza A-dur” Fryderyka Chopina.

W początkowych latach radio nadawało tylko przez kilka godzin wieczornych, ale w latach 30. XX wieku była to już audycja całodniowa. W 1939 roku zatrudniało 1200 pracowników w całym kraju, a roczne wpływy spółki opiewały na kwotę 20 milionów złotych, głównie z opłat abonamentowych. Dziś Polskie Radio jest rozgłośnią publiczną, działającą jako spółka skarbu państwa. Oferta radia to dziś pięć stacji o zróżnicowanym charakterze.

 

img_7005_670

 

img_7006_670

Źródło: niezalezna.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze