Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Działania służb w ponad 30 miejscach i „puste faktury” na 5 mln zł… Prokuratura stawia zarzuty i zabezpiecza Maserati

PR 8:19 22 listopada 2019
pixabay / Telewizja Republika
Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się obrotem tzw. „pustymi fakturami”. Śledztwo w zakresie czynów karnoskarbowych powierzone zostało Wielkopolskiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu w Poznaniu. Na polecenie prokuratora 19 listopada 2019 roku funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali siedem osób wchodzących w jej skład. Przeprowadzono także czynności przeszukania w ponad 30 miejscach - siedzibach podmiotów na rzecz których wystawiane były poświadczające nieprawdę faktury a także w miejscach przechowywania przez te podmioty dokumentacji księgowej.

 

Grupa działała od stycznia 2018 roku do maja 2019 roku, głównie na terenie powiatu wolsztyńskiego. Zajmowała się nielegalnym obrotem fakturami kosztowymi wystawionymi za towary i usługi, których w rzeczywistości nie było.  W wyniku tych działań doszło do uszczuplenia lub narażenia na uszczuplenie majątku Skarbu Państwa. Kierował nią Krzysztof K., który pozyskiwał „klientów” wśród przedsiębiorców, którzy chcieli uniknąć płacenia podatku dochodowego lub podatku VAT na rzecz Skarbu Państwa bądź też chcieli wyłudzić zwrot podatku VAT. Oferował im dostarczenie faktury na sprzedaż towaru lub wykonanie usługi, do których w rzeczywistości nigdy nie miało dojść. Inny z członków grupy przestępczej wytwarzał stwierdzające nieprawdę faktury wykorzystując spółki handlowe, które były założone na tzw. „słupy”. Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż na podmioty te wystawiono szereg tzw. „pustych” faktur na łączną kwotę prawie pięciu milionów złotych.

Zatrzymanym osobom prokurator ogłosił  zarzuty popełnienia przestępstw udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wystawiania poświadczających nieprawdę faktur. Ponadto osobom przedstawiono zarzuty popełnienia szeregu przestępstw karnoskarbowych. Za czyny te grozi kara pozbawienia wolności do lat 12. Kierownikowi grupy grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Wobec dwóch podejrzanych prokurator zwrócił się do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd podzielił argumenty prokuratora i aresztował tych podejrzanych na 3 miesiące.

Wobec pozostałych pięciu podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi.
W stosunku do jednego podejrzanego zastosowano nadto poręczenie majątkowe w kwocie 10 tysięcy złotych.

Nadto na poczet przyszłego zabezpieczenia majątkowego dokonano tymczasowego zajęcia mienia stanowiącego własność Krzysztofa K. w postaci samochodu osobowego m-ki Maserati Granturismo rok produkcji 2009 o szacunkowej wartości 150 tysiecy złotych.

 

 

Czytaj także:

Droga do polskiego państwa dobrobytu - cele, wyzwania, zagrożenia

Pogróżki za prawdę o Grodzkim

Źródło: Dział Prasowy Prokuratura Krajowa

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze