Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dworczyk o ingerencji Gowina w negocjacje unijne: premier Mateusz Morawiecki reprezentuje stanowisko rządu

JD 21:45 4 grudnia 2020
Szef KPRM Michał Dworczyk podczas transmisji konferencji w KPRM w Warszawie. PAP/Piotr Nowak
W kwestii budżetu UE to premier Mateusz Morawiecki reprezentuje stanowisko rządu RP; to stanowisko nie zmieniło się - oświadczył szef KPRM Michał Dworczyk. Zaznaczył, że słowa wicepremiera Jarosław Gowina dot. "deklaracji interpretacyjnych" nie wpisują się w rządową strategię negocjacyjną.

Lider współtworzącego Zjednoczoną Prawice Porozumienia złożył w czwartek wizytą do Brukseli, podczas której spotkał się z sześcioma komisarzami UE, w tym z trzema wiceprzewodniczącymi Komisji Europejskiej: Margrethe Vestager, Valdisem Dombrovskisem oraz Maroszem Szefczoviczem. Rozmowy dotyczyły m.in. unijnego budżetu i funduszu odbudowy.

Dworczyk został zapytany, czy wicepremier Gowin wypowiadając się na płaszczyźnie europejskiej, ma pełną zgodę rządu.

- Pan premier Mateusz Morawiecki reprezentuje stanowisko rządu Rzeczpospolitej Polskiej w tej sprawie i to stanowisko w ostatnim czasie nie uległo żadnej zmianie - oświadczył szef kancelarii premiera.

Pytany, czy słowa Gowina są zgodne ze stanowiskiem rządu w tej sprawie, Dworczyk stwierdził, że słowa te "nie wpisują się w polską, rządową strategię negocjacyjną".

- Ta wypowiedź nie odzwierciedla stanowiska polskiego rządu - dodał.

Kolejna tura negocjacji budżetowych w UE odbędzie się 10-11 grudnia podczas szczytu Rady Europejskiej. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027, w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.
Wieloletni budżet UE na lata 2021-2027 wraz z funduszem odbudowy, to pakiet warty 1,8 bln euro.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze