Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dr Targalski: Chiny masowo korumpują elity polityczne

kos 21:10 30 czerwca 2017
dr Jerzy TargalskiTelewizja Republika
– Jeżeli chodzi o ocenę Jedwabnego Szlaku to mamy skrajnie dwa różne stanowiska. Z jednej strony entuzjaści, którzy wywodzą się z dwóch opcji. Naiwni spodziewają się, że Chińczycy zbudują tutaj fabryki, dadzą pracę, a pieniądze pójdą do kieszeni polskiej – w dzisiejszym „Geopolitycznym Tyglu” dr Jerzy Targalski poruszał temat relacji z Państwem Środka.

– Druga część tego obozu to rosyjskie pudła rezonansowe, dla których Chiny są zastępczą Rosją. Ponieważ nie mogą mówić o integracji z Rosją to mówią o integracji z Chinami. „Jedwabny Szlak” oznaczałby, że Europa Zachodnia, zwłaszcza Niemcy wchodzą do jednej przestrzeni gospodarczej z Chinami, a tutaj pośrednikiem jest Rosja. W tej sytuacji my znikamy. Po drugiej stronie są przeciwnicy Jedwabnego Szlaku, np. Marian Kowalski w audycjach telewizji „Idź pod prąd”, główny nacisk kładzie na powody moralne. Ja w moralność, żadnych polityków nie wierzę, a wręcz wierze w ich amoralność, to zostawmy moralność na boku i przeanalizujmy czynniki ekonomiczne – zauważył dr Targalski.

"Na Węgrzech 1 proc. PKB dają montownie elementów chińskich"

 W kwestii kontaktów z Chinami główną rolę odgrywają pieniądze. – Żeby do nich łatwiej dojść zwróćmy uwagę na to co mówi pan Jacek Bartosiak, który jest pośrodku. On twierdzi – tak wpuśćmy Chińczyków, oni mają pieniądze, my pieniędzy nie mamy, tylko pod pewnymi warunkami możemy ich wpuścić. Jakie to są warunki? To, że Chińczycy zainwestują w infrastrukturę a nie w hurtownie. To, że nie zaleją nas swoją produkcją, której nie mają gdzie zbyć. Mogliby pobudować magazyny i montownie. Już na Węgrzech 1 proc. PKB dają montownie elementów chińskich. Czyli co? Chcemy zastąpić montownie niemieckie montowniami chińskimi. Oczywiście nie! – dodaje Targalski.


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze