Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dr Krzysztof Kawęcki - To było powstanie przeciw komunizmowi

AS 15:40 1 marca 2018
Telewizja Republika
Dzisiejszym gościem Telewizji Republika był dr Krzysztof Kawęcki. W programie wypowiedział się na temat dzisiejszego Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych".

Na początku programu doktor Krzysztof Kawęcki wytłumaczył dlaczego Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych" przypada na 1 marca - To jest oczywiście związane z symboliczną datą, bardzo ważną datą. W tym dniu zostali straceni przywódcy ,,Wolności i Niezawisłości" i dlatego ten dzień został wybrany jako ten symboliczny, który miałby upamiętnić dzień żołnierzy wyklętych. 

Krzysztof Kawęcki powiedział - Jeżeli chodzi o żołnierzy niezłomnych to jest coś do czego historycy są zgodni, to było powstanie przeciw komunizmowi. (...) To było drugie polskie podziemie, to była jego kontynuacja. (...) Jeżeli chodzi o powstanie antykomunistyczne po 44 roku, to nie było innej możliwości. Ci ludzie kontynuowali konspiracje, walkę o niepodległość. Najpierw z okupantem niemieckim a potem z komunistami.

Doktor podkreślił, że chociaż w Polsce coraz więcej osób uznaje żołnierzy wyklętych za bohaterów, to jednak istnieją środowiska, które sprzeciwiają się tym ideą - To przede wszystkim są takie środowiska postkomunistyczne, postubeckie, a niestety także medialne środki takie jak ,,Gazeta Wyborcza''. Niestety tam nie ma nawet wzmianki na temat Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych". To są środowiska, które ideowo nie są zainteresowane kreowaniem takiego obrazu polskiej historii. (...) Żeby zdyskredytować polski patriotyzm, również współczesny. Patriotyzm, który jest budowany w oparciu o świadectwo żołnierzy wyklętych. (...) Na pewno już jest coraz lepiej. Jestem przekonany, że to święto stanie się jednym z najważniejszych. To święto bardziej niż jakiekolwiek inne wyrosło dzięki działaniom społecznym.

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze