Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dr J. Targalski o konflikcie na Kaukazie: Rosja słabnie i sama nie jest w stanie kontrolować wszystkiego

DZ 21:00 9 października 2020
Walki w Górskim Karabachu.Twitter konflikty.pl (@konflikty)
Dziś w programie "Polityczny Tygiel" dr Jerzy Targalski mówił o konflikcie na Kaukazie. Jak powiedział dr Targalski - Sytuacja na Kaukazie jest znacznie bardziej skomplikowana niż to, że jest to konflikt między Rosją a Turcją.

- Zanim 27 września Azerbejdżan zaatakował Armenię, 25 sierpnia minister spraw zagranicznych Azerbejdżanu był w Moskwie na rozmowach w sprawie Górskiego Karabachu. 24 września przewodnicząca parlamentu Azerbejdżanu też odwiedziła Moskwę. 

- Nie jest prawda, że Armenia jest wiernym sojusznikiem Moskwy. Trzeba znać niuanse. Przedstawicielem opcji rosyjskiej w Armenii jest były prezydent Armenii, został on obalony przez obecnego premiera. A on nie należy do opcji rosyjskiej. Armenia jest więc sojusznikiem Rosji, ale z konieczności — Rosja kontroluje Armenię gospodarczo. Celem Rosji jest więc obalenie ekipy obecnego premiera i powrót do władzy dawnego prezydenta, który spiskuje z Putinem. I z punktu widzenia Rosji ta wojna na Kaukazie powinna doprowadzić do powrotu prezydenta, czyli klanu karabaskiego. 

- Azerbejdżan ma dwóch sojuszników. Nie jest on w konflikcie z Rosją. Rosji bardziej zależy na pozyskaniu Azerbejdżanu niż Armenii, bo ją już kontroluje. Drugi sojusznik Azerbejdżanu to Turcja. [...] Nie ma też konfliktu między Rosją a Turcja. Po prostu Rosja musi ustąpić trochę miejsca Turcji na Kaukazie. [...] Rosja słabnie i sama nie jest w stanie kontrolować wszystkiego.

-Siergiej Ławrow na spotkaniach w Moskwie z przedstawicielami Azerbejdżanu: Rosja popiera 
rozwiązanie, że 5 powiatów będących poza Karabachem zostanie oddanych Azerbejdżanowi, a Rosja wejdzie do Karabachu. Tych powiatów jest łącznie 7 (zajętych przez Ormian). Oprócz Karabachu Ormianie zajmują obszary na południu, kiedyś zamieszkane przez Kurdów. [...] Wniosek z tego, że Ławrow nie mówił o 7 powiatach, jest taki: Rosja chce, żeby te dwa powiaty zostawić pod kontrolą ormiańską. 

- Azerowie najwidoczniej skorzystali z propozycji Ławrowa i chcą odbijać tereny uzgodnione z Rosją.

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze