Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dowód osobisty i prawo jazdy w telefonie? To będzie możliwe już za rok

MD 15:58 21 listopada 2016
Telewizja Republika
Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło dziś szczegóły projektów mID i mDokumenty, dzięki którym nasze telefony będą służyły jako nośnik prawo jazdy lub dowód osobisty. Pierwsze takie rozwiązania mają pojawić się w maju 2017 r.

Ministerstwo przedstawiło koncepcję dokumentów, które będą dostępne w telefonie komórkowym. Program mDokumenty ma być przełomowy w kontakcie Polaków z administracją państwową, jak również w życiu codziennym. Arkadiusz Szczebiot z Ministerstwa Cyfryzacji zapowiedział, że telefony staną się nośnikami naszych dokumentów.

Do obsługi dokumentów przez telefon komórkowy nie będzie potrzebny nam sprzęt najnowszej generacji. Każdy telefon wyposażony w aktywną kartę SIM będzie mógł służyć jako dowód osobisty lub prawo jazdy. Ma to być rozwiązanie bezpieczne, w którym wykorzystywany będzie tzw. model serwerowy, w którym nasze dane fizycznie nie są przenoszone na urządzenie, więc w przypadku zgubienia lub skradzenia telefonu nie utracimy jednocześnie naszych danych. Ministerstwo podkreśla, że poziom bezpieczeństwa mDokumentów będzie wyższy niż tych tradycyjnych.

Rozwiązanie nie jest obowiązkowe i będzie działało równolegle z tradycyjnymi dokumentami. Głównym celem programu mDokumenty jest m.in. obniżenie kosztów działania administracji publicznej. Pierwszy mobilny dowód osobisty powinien być dostępny w maju 2017 r., a pierwsze prawo jazdy – w październiku 2017 r.  

Źródło: mc.gov.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze