Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Dostępność Plus" dla kilkunastu milionów Polaków. "Ta ustawa mobilizuje cały sektor publiczny do działania"

am 21:47 19 sierpnia 2019
zdjęcie ilustracyjnepixabay.com
Prezydent podpisał ustawę o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (inaczej ustawę Dostępność Plus), poinformowała dziś jego kancelaria. Przepisy dają dwa lata instytucjom publicznymi na dostosowanie swoich budynków i stron internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Prace nad ustawą w imieniu rządu prowadziło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Szef tego resortu Jerzy Kwieciński szacuje, że z jej rozwiązań skorzysta prawie co trzeci Polak. - Są to osoby niepełnosprawne - 12 procent naszego społeczeństwa, albo osoby starsze - mniej więcej 16 procent. Są również osoby które mają problem z dostępnością do przestrzeni publicznej jak na przykład kobiety z dziećmi, albo mają czasowo trudności, bo złamały sobie nogę. Ta ustawa mobilizuje cały sektor publiczny do działania - powiedział minister. 

Obowiązek dostosowania budynków dla osób niepełnosprawnych obejmie między innymi urzędy, szkoły, uczelnie, szpitale, czy muzea. Minister Jerzy Kwieciński wyjaśnił, że jeśli dany podmiot nie będzie w stanie dostosować danego miejsca to musi znaleźć rozwiązanie alternatywne.

Pomoc dla niepełnosprawnych

Podał tu przykład urzędu, który nie może zainstalować windy, ani przenieść jakiegoś ważnego pokoju, gdzie załatwiane są sprawy osób niepełnosprawnych na parter. - Jeżeli taka osoba przyjdzie do tego urzędu to urzędnik do niej zejdzie na ten parter i ją tam obsłuży - wyjaśnił szef resortu inwestycji. Dodał, że w przypadku obiektów muzealnych, jeśli niepełnosprawny nie będzie mógł wejść w dane miejsce, na przykład na szczyt zabytkowej wieży to zaoferuje mu się chociażby wirtualny spacer, czy film. 

Ustawa ma też zachęcić podmioty prywatne do dostosowania swoich budynków dla osób niepełnosprawnych, zarówno dla pracowników, jak i klientów. - Firmy, które stosują tego typu podejście będą mogły sobie zmniejszyć składki na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o 5 procent - powiedział Jerzy Kwieciński. 

Aby skorzystać z ulgi prywatny podmiot będzie musiał otrzymać certyfikat dostępności przez pozarządowe instytucje zajmujące się sprawami osób niepełnosprawnych.

Ustawa umożliwia też złożenie skargi na instytucję publiczną za brak dostępności, co może poskutkować nawet nałożeniem na nią grzywny. Ponadto przepisy zakładają utworzenie Funduszu Dostępności, z którego będą finansowane usprawnienia w budynkach. Ustawa jest częścią Programu Dostępność Plus.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.166/1) - CAŁA PRAWDA O ANDRZEJU TRETYNIE - MODELOWYM REKTORZE III RP
Wczytuję komentarze...
Najnowsze