Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Długoterminowa strategia dla polskiej energetyki! Minister Tchórzewski wyjaśnia

M.N. 18:20 13 maja 2019
Telewizja Republika
Znacznie zmniejszamy emisyjność poprzez modernizację. Zmniejszamy także emisję pyłów w nowych elektrowniach - powiedział dla Telewizji Republika w naszym kongresowym studio w Katowicach, gdzie odbywa się IX Kongres Gospodarczy minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Długoterminowa Strategia dla polskiej energetyki

W Katowicach rozpoczął się w poniedziałek XI Europejski Kongres Gospodarczy (EKG). Pierwszego dnia w ramach sesji „PEP 2040. Długoterminowa strategia dla polskiej energetyki” o perspektywach dla polskiej energetyki rozmawiali prezesi najważniejszych spółek sektora. Udział w panelu wziął także minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Kongres odbywa się w dniach 13-15 maja. W jego trakcie prezesi najważniejszych i największych spółek sektora rozmawiają m.in. o trendach oraz perspektywach w energetyce i polityce klimatycznej. W ciągu trzech dni odbędzie się około 150 sesji tematycznych z udziałem kilkuset prelegentów.

– To polityka Polski do 2040 roku. Obok tego przygotowujemy strategię energii i klimatu dla KE. Cała rzecz polegała na tym, że wcześniej był szereg działań przygotowawczych. Musieliśmy uzgodnić z Komisją Europejską jaka formuła będzie energetyki konwencjonalnej, która będzie uzupełniała brak danych źródeł energii odnawialnej z powodów pogodowych – czy to słonecznej czy wiatrowej, dlatego też w tej chwili musi też funkcjonować energia konwencjonalna, dlatego musieliśmy przedstawić pewien program - tłumaczył nam minister Tchórzewski. 

– KE zgodziła się na naszą propozycję rynku mocy – to jest ustalenie odszkodowań dla energetyki zawodowej, która będzie czekała na brak prądu z energetyki odnawialnej - podkreślił.

– Mamy tu ustalone, że nasza energetyka węglowa będzie funkcjonowała jeszcze przez dziesięciolecia – oczywiście dostosowujemy wszystko do warunków klimatycznych. Znacznie zmniejszamy emisyjność poprzez modernizację. Zmniejszamy także emisję pyłów w nowych elektrowniach - mówił minister energii.

Minister mówił także o energetyce odnawialnej wiatrowej na Morzu Bałtyckim.

– Zostały już wyznaczone tereny nad Bałtykiem, które będą mogły być zastosowane do tej energetyki. Tutaj nie będzie już kontrowersji społecznej. To są obszary oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od brzegu. Ta energetyka jest dość droga, ale nie powoduje kontrowersji społecznych, jak energetyka wiatrowa na lądzie – tłumaczył Tchórzewski. 

 

ZACHĘCAMY DO WYSŁUCHANIA CAŁEJ ROZMOWY:

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze