Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dera: Polska wzmacnia umową z USA bezpieczeństwo całego regionu

PR 14:21 16 czerwca 2019
Jakub Szymczuk/KPRP
- Koszty inwestycji w infrastrukturę militarną dla wojsk USA, stałego kontyngentu armii amerykańskiej w Polsce oraz zakupu myśliwców piątej generacji trzeba ponieść - mówił w niedzielę w Polsat News prezydencki minister Andrzej Dera. Przekazał także, że po podpisaniu porozumienia, przywódcy sąsiednich krajów dziękowali za to, że swoim działaniem Polska wzmocniła bezpieczeństwo całego regionu.

Wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych  Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Polski podpisali w środę w Białym Domu Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump. Zgodnie z tym dokumentem, USA planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce. W najbliższej przyszłości ta trwała obecność wzrośnie o około 1000 żołnierzy.

- Wydawałoby się, że kwestie bezpieczeństwa powinny być poza sporem politycznym. Powinniśmy się cieszyć, że dzięki tej wizycie w sposób znaczący wzmacniamy nasze bezpieczeństwo - powiedział Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta.

- Będzie stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Do tej pory była rotacyjna. Amerykanie mogli przyjechać, mogli wyjechać - dodał Dera.

Prezydencki minister mówił o ty, jakie przygotowanie trzeba będzie poczynić by zwiększyć obecność wojsk amerykańskich na terenie Polski.

- Dowództwo dywizji w Polsce. Baza rozpoznawczych statków bezzałogowych w Polsce centrum szkolenia bojowego w Drawsku Pomorski, lotnicza baza przerzutowa sił USA na wschodniej flance infrastruktura dla wojsk: koszary, magazyny sprzętu i uzbrojenia, zaopatrzenie szpitalne, lądowiska i tak dalej. Platforma twierdzi, że idealne byłby, gdyby ktoś dał nam bezpieczeństwo za darmo. Bezpieczeństwo to są koszty, które musimy ponieść - zaznaczył Dera.

- Odezwali się przywódcy sąsiednich krajów i dziękowali, że Polska przyjmując takie zobowiązania na siebie wzmacnia bezpieczeństwo całego regionu - powiedział Dera.

Dera przekazał, że koszty będą liczone w miliardach.

- Mamy budżet 2 procent PKB i w ramach tego budżetu będzie to realizowane - powiedział Dera.

- Koszty te to 7 miliardów. Lokacja stała wojsk USA w Polsce powoduje, że ew. konflikt nie jest konfliktem regionalnym, jest konfliktem globalnym - dodał minister z Kancelarii Prezydenta.

 

Czytaj także: 

Mocne słowa Premiera do klubowiczów "GP" w Spale: Wchodzimy w okres najostrzejszej walki politycznej

Źródło: Polsat News

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze