Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Człowiek wróci na Księżyc. NASA zdecydowała

11:33 11 grudnia 2020
Zdjęcie ilustracyjne.pixabay.com
Blisko pół wieku minęło od czasu misji Apollo 17, gdy stopy człowieka po raz ostatni dotknęły powierzchni Srebrnego Globu. Trzyosobowy zespół astronautów 19 grudnia 1972 roku zakończył swą podróż i zamknął historię załogowych lotów na Księżyc. Teraz NASA zapowiada nową erę kosmicznych wędrówek człowieka i ogłasza skład wytypowany do przeprowadzenia historycznego projektu.

Zaprezentowany w środę osiemnastoosobowy zespół astronautów został wyłoniony spośród grona czterdziestu siedmiu kandydatów. Agencja 9 grudnia ogłosiła nazwiska osób zakwalifikowanych do szkolenia. Żadna z nich nie została jeszcze jednak przydzielona do konkretnych zadań, jakie będą prowadzone w ramach przedsięwzięcia o kryptonimie "Artemis". 

NASA przewiduje także rozszerzenie składu o kolejne osoby, w tym te, które zostaną zarekomendowane przez partnerów międzynarodowych. Po raz pierwszy w historii w gronie lądujących na Księżycu znajdzie się kobieta. Aż dziewięć astronautek będzie w trakcie treningów przygotowujących przysposabiało się do kosmicznych prac.

Są wśród nich doświadczone pilotki, jak Nicole Mann, weteranka bojowa i pilot testowy marynarki wojennej, czy Christina Koch, która niedawno ustanowiła kobiecy rekord czasowej długości lotu kosmicznego. W grupie są również pracujące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Kate Rubins i Jessica Meir.

- Jeśli będę mogła w jakimkolwiek charakterze uczestniczyć w tych misjach, to naprawdę będzie to spełnieniem moich marzeń – powiedziała Meir dla "National Geographic". - Jest tak wiele do odkrycia dzięki programowi "Artemis". W ramach projektu przeprowadzimy wiele eksperymentów naukowych - dodawała. 

Teraz wytypowanych czeka żmudny i bardzo trudny proces mający na celu odpowiednie przygotowanie ich do przedsięwzięcia. Załogowe misje na powierzchnie Księżyca są, jak dotąd, najprawdopodobniej największymi osiągnięciami ludzkości w dziedzinie eksploracji kosmosu. Ich powodzenie jednak jest warunkowane odpowiednim przeszkoleniem astronautów uzyskanym w ramach wieloletnich treningów. 

Astronauci w pobliżu Księżyca mogą się znaleźć już w 2023 roku. Misja załogowa, której nadano nazwę Artemis II, została zaprojektowana w sposób podobny do dawnych lotów, które dotarły w okolice jego orbity. Projekt zakłada okrążenie Srebrnego Globu i lot powrotny. Do przeprowadzenia Artemis II planowane jest użycie kapsuły kosmicznej Orion i wciąż dopracowywanej rakiety kosmicznej, znanej jako Space Launch System. Jej pierwszy start zapowiadany jest na rok 2021.

W przypadku powodzenia misji, NASA w 2024 roku ma zamiar doprowadzić do lądowania na Księżycu. Projekt otrzymał kryptonim Artemis III. Agencja zastrzega jednak, że może zostać opóźniony on w skutek spowolnienia prac i przekroczenia przyznanego naukowcom budżetu.  

W planach jest zadokowanie i przewiezienie załogi na powierzchnię. Po latach człowiek po raz kolejny w historii postawiłby wówczas stopę na gruncie naszej satelity. Docelowym miejscem lądowania będzie najprawdopodobniej południowy biegun Księżyca.

Źródło: polsatnews.pl, National Geografic

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze