Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

CBA chce wygaszenia mandatu prezydenta Radomia. „Murem za Radkiem” czy "Murem więziennym za Radkiem?"

MAD 12:48 19 stycznia 2017
Telewizja Republika
Dzisiaj Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do Rady Miasta Radomia wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Radomia, Radosława Witkowskiego. Biuro ujawniło, że Witkowski miał nie przestrzegać przepisów ustawy antykorupcyjnej.

CBA ujawniło, że prezydent Radomia Radosław Witkowski zasiadał w okresie od stycznia do kwietnia 2015 r. w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy. Spółką powołująca Witkowskiego do organu nadzorczego był Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A., którego 26,37% kapitału na początku 2015 r. miał Skarb Państwa. R-SRH nie mógł zatem powołać Witkowskiego nie powodując przy tym złamania przepisów antykorupcyjnych przez prezydenta Radomia.

Chodzi tutaj o przepis z art. 4 pkt. 1 ustawy antykorupcyjnej, który mówi, że „Osoby wymienione w art 1. i 2. [w tym także prezydenci miast, na mocy art.2 pkt. 6 – red.], w okresie zajmowania stanowisk lub pełnienia funkcji, o których mowa w tych przepisach, nie mogą być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego”. Nie znalazły, zdaniem CBA, w tym przypadku zastosowania przepisy z art.6 ustawy antykorupcyjnej, które wskazują na wyjątki, w których możliwe jest zdjęcie wspomnianego zakazu.

Jak informuje CBA, zgodnie z zapisami ustawy antykorupcyjnej i kodeksu wyborczego, naruszenie zakazów antykorupcyjnych przez prezydenta miasta powoduje wygaśnięcie jego mandatu.

Na Facebooku powstała już strona „Murem za Radkiem”. W jej opisie czytamy: „Pokażmy nasze poparcie i zamanifestujmy brak zgody na mieszanie się służb specjalnych w życie naszego miasta. Stańmy murem za Radkiem!”. W pewnej przeciwwadze, na Facebooku można znaleźć również stronę „Murem więziennym za Radkiem”.

Jak informuje lokalny portal echodnia.eu, prezydent Witkowski odrzuca zarzuty stawiane przez CBA i zapowiada podjęcie w tej sprawie kroków prawnych. Radosław Witkowski jest prezydentem Radomia od 2014 r. Zastąpił na tym stanowisku obecnego posła Prawa i Sprawiedliwości, Andrzeja Kosztowniaka.

Źródło: cba.gov.pl, echodnia.eu, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze