Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Bułgaria i Rumunia dołączą do strefy Schengen?

AS 8:07 10 grudnia 2018
pixabay
Parlament Europejski ma ponownie zaapelować o całkowite włączenie do strefy Schengen Rumunii i Bułgarii. Dziś w Strasburgu odbędzie się debata na temat zniesienia kontroli na granicach tych krajów.

Według raportu przygotowanego przez jedną z komisji Parlamentu Europejskiego kontrole graniczne między Bułgarią i Rumunią a innymi krajami Unii Europejskiej hamują rozwój handlu i prowadzą do strat gospodarczych.

Parlamentarzyści przekonują, że oba kraje spełniły warunki by dołączyć do Schengen w 2011 roku i choć już teraz dzielą część obowiązków związanych z przynależnością do tej strefy, mieszkańcy nie mogą cieszyć się z wynikających z tego korzyści. 

Manfred Weber. przewodniczący europejskich ludowców, największej frakcji w Europarlamencie, mówił jednak pod koniec listopada na jednej z konferencji prasowych, że nie wyklucza rozwiązania, w którym Bułgaria do Schengen dołączy wcześniej od Rumunii, bo już w styczniu przyszłego roku. Rozróżnienie tych krajów ma być związane z zarzutami o łamanie zasad praworządności przez rząd w Bukareszcie.

W tej chwili do Schengen należą 22 kraje unijne i 4 państwa spoza wspólnoty - Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein. Oprócz Bułgarii i Rumunii do strefy chcą również dołączyć dwa inne kraje Unii - Chorwacja i Cypr. 

By kraj mógł dołączyć do Schengen, musi wykazać że jest w stanie skutecznie bronić granic zewnętrznych wspólnoty i współpracować z innymi krajami w zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego. Polacy z wolnych granic korzystają od 2007 roku. 

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze