Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Budka: Rozdzielimy funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego

JK 12:08 26 września 2020
Borys BudkaPAP/Leszek Szymański
Pełna jawność majątków osób publicznych, rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego i wprowadzenie Centrów Pomocy Podatnikom – to niektóre z postulatów programowych PO, które przedstawił lider ugrupowania Borys Budka podczas Rady Krajowej PO.

Lider PO podkreślił w sobotę, że wizja państwa jego ugrupowania opiera się na trzech fundamentalnych zasadach, którymi są: jawność, niezależność i partnerstwo.

– Władza nie może niczego ukrywać przed obywatelami, dlatego wprowadzimy pełną jawność majątków osób publicznych, ich rodzin. Wprowadzimy jasne zasady dotyczące zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa i wreszcie jasne zasady jawności zawieranych umów w sektorze publicznych – zapowiedział Budka. – Już nigdy nie będzie tak, że spółki SP służą kolesiom, że politycy, by ukrywać swoje majątki będą przepisywać działki na żony, zmienimy to – oświadczył.

Budka ocenił, że potrzebne są także niezależne instytucje, które muszą służyć obywatelom. – Rozdzielimy funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego – mówił polityk.

W kontekście partnerstwa lider PO zaznaczył, że relacje państwa z obywatelami muszą opierać się o partnerstwo.

– Należy zlikwidować myślenie o obywatelach, o ludziach ciężko pracujących, o przedsiębiorcach w kategoriach przedsiębiorców. Należy zamienić represyjny aparat państwowy, skarbowy, który dzisiaj poluje na uczciwych ludzi, w centra pomocy podatnikom. Oprzeć relacje państwo–obywatel na zaufaniu, zmienimy filozofię państwa. Państwo nie będzie ścigać uczciwych obywateli, będzie tym obywatelom pomagać – mówił lider PO. 

Borys Budka krytykował rządzących. Ocenił, że kiedy ludzie walczą z koronawirusem, obecna władza buduje fortuny, dzieli stołki, a „po nocach wymyśla, jak zapewnić sobie bezkarność”. Jak mówił, władza „obraża przedsiębiorczość”, bo od jej liderów można usłyszeć, że jak kogoś nie stać na płacenie podatków, powinni zamknąć swój biznes. Tymczasem, mówił Budka, według PO „ludziom pracy należy się olbrzymi szacunek”.

„Nie ma wrogów po stronie opozycji”

Budka przekonywał też, że kluczem do sukcesu w polityce jest zaufanie i współpraca. Bo tam, gdzie jest współpraca i zaufanie, cynizm i populizm przegrywają. Dziś, jak mówił, Senat, gdzie opozycja ze sobą współpracuje, to jest miejsce, gdzie „przywraca się powagę polityce”.

– Chcę z tego miejsca powiedzieć: nie ma wrogów po stronie opozycji, po stronie opozycji są tylko przyjaciele – podkreślił Budka.

– Deklaruję z tego miejsca: utrzymamy pakt senacki, co więcej, zrobię wszystko, żeby wokół Koalicji Obywatelskiej budować jak najszersze porozumienie organizacji opozycyjnych, porozumienie na partnerskich zasadach, oparte na wartościach, z poszanowaniem odrębności naszych partnerów – powiedział szef PO. Przekonywał, że nowoczesna edukacja, ochrona klimatu, szacunek dla prawa i polityka europejska „stanowią wspólny mianownik dla całej demokratycznej opozycji”.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze