Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Brytyjska prasa: Wlk. Brytania coraz bliżej wyjścia z UE po nominacji Junckera

apu 18:06 28 czerwca 2014
David Cameron - premier Wlk. Brytanii, Jean-Claude Jucnker, b. premier LuksemburgaFLIKR/ DFID - UK DEPARTMENT FOR INTERNATIONAL DEVELOPMENT/CC BY 2.0/FLICKR/ EPP/ CC BY 2.0
Wielka Brytania zrobiła krok ku wyjściu z UE, gdy premier David Cameron wypowiedział wojnę Brukseli w związku z nominacją Jean-Claude'a Junckera na szefa KE – pisze brytyjska prasa. Media zgodnie oceniają, że Cameron poniósł klęskę.

"Cameron i Wielka Brytania osamotnieni przez porażkę z nominacją Junckera" – tytułuje swój informacyjny tekst "Financial Times".

W komentarzu redakcyjnym gazeta zwraca uwagę, że wybór Junckera, który spowodował "polityczne trzęsienie ziemi w Brukseli", oznacza "historyczną zmianę równowagi władzy w ramach Unii Europejskiej" i "niebezpieczny moment dla relacji Wielka Brytania-UE".

"Wiele dyskutowano, czy 59-letni były premier Luksemburga jest właściwą osobą, by przewodzić Komisji Europejskiej w przełomowym momencie w historii UE. Ale sposób jego wyboru jest ważniejszy niż charakter osoby. Pokazuje on historyczne zrównoważenie władzy w unijnych instytucjach na korzyść Parlamentu Europejskiego" – zauważa "FT".

"Zwycięstwo Junckera oznacza również niebezpieczny moment w relacjach W. Brytanii z UE. David Cameron stoczył samotną walkę, aby powstrzymać nominację Luksemburczyka, tłumacząc, iż jest on zwolennikiem integracji UE w starym stylu" – pisze "FT". "Po raz pierwszy duże państwo członkowskie UE zostało pokonane w taki sposób w ważnej kwestii w Komisji Europejskiej. (Wybór Junckera) popsuł relacje (W. Brytanii) z Niemcami i jeszcze bardziej oddalił W. Brytanię od UE" – dodaje gazeta.

Eurosceptyczny "Daily Mail" nazywa Camerona pokonanym i "(Waynem)Rooneyem Europy", w nawiązaniu do napastnika Manchesteru United, którego drużyna nie wyszła z fazy grupowej na mundialu w Brazylii.

"The Times" pisze na pierwszej stronie sobotniego wydania: "Wielka Brytania bliska wyjścia z UE". Gazecie wtóruje w tej opinii inny brytyjski dziennik "Daily Telegraph". "Wielka Brytania zrobiła krok ku wyjściu z UE po tym, jak premier David Cameron wypowiedział wojnę Brukseli w związku z nominacją Jean-Claude'a Junckera" – pisze "Telegraph". Proeuropejski "Independent" pisze wręcz o "porażce i klęsce" Camerona.

Lewicowy "The Guardian" również zauważa, że "Wielka Brytania jest bliska wystąpienia z UE po wyborze Junckera, podczas gdy "The Sun" pisze: "Cam (skrót od Cameron), jesteśmy w stanie wojny z UE"

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...
TAGI:


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze