Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Brygada Świętokrzyska w albumie Leszka Żebrowskiego

mm 16:01 8 września 2014
Z okazji 70. rocznicy powołania brygady, wydawnictwo Capital zaprezentowało album „Brygada Świętokrzyska NSZ w fotografiach i dokumentach” autorstwa Leszka Żebrowskiego.

Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych walczyła z oboma okupantami – niemieckim i sowieckim. Toczyła nierówny bój z niemieckimi siłami okupacyjnymi oraz regularne bitwy z grupami komunistycznymi, które uważała kolejnych okupantów i agenturę NKWD na ziemiach polskich. W styczniu 1945 r., gdy ruszył front wschodni, Brygada rozpoczęła marsz na zachód, wykorzystując chaos na zapleczu frontu. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, a także mądrej i umiejętnej dyplomacji dowódców, całej jednostce udało się przedostać na Zachód, unikając rozbicia zarówno ze strony Niemców, jak i Armii Czerwonej. Brygada była jedynym oddziałem polskiego podziemia niepodległościowego, który połączył się z wojskami zachodnich aliantów i współdziałał z nimi taktycznie w walce przeciwko Niemcom.

Autor albumu, Leszek Żebrowski to historyk i publicysta specjalizujący się w dziejach polskich organizacji konspiracyjnych w okresie II wojny światowej i narodowego odłamu Żołnierzy Wyklętych, a także komunistycznej konspiracji i partyzantki z lat 1942-1945 oraz stalinowskiej bezpieki.

Publikacja ukazała się pod patronatem medialnym Telewizji Republika.


Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze