Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Brexit tuż tuż... Władze UE podpisały umowę

M.N. 11:57 24 stycznia 2020
pixabay.com
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisali umowę brexitową, określającą warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Kolejnym krokiem w procedurze ratyfikacji będzie zatwierdzenie porozumienia przez Parlament Europejski na sesji w najbliższą środę. Następnie dokument zostanie przyjęty w procedurze pisemnej przez unijne kraje.

Umowa dotycząca warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii gwarantuje między innymi prawa Europejczyków - w tym Polaków - na Wyspach po brexicie. Są też zobowiązania finansowe Londynu do wpłat do unijnego budżetu oraz zapisy gwarantujące, że nie będzie kontroli na granicy irlandzkiej.

 

Jest też przewidziany okres przejściowy - do końca tego roku. To oznacza, że Wielka Brytania, choć poza Unią, będzie związana z nią wszystkimi regulacjami, będzie należeć do jednolitego rynku i unii celnej, ale nie będzie miała wpływu na żadne decyzje podejmowane we Wspólnocie, nie będzie miała bowiem prawa głosu.

Już w przyszłym miesiącu rozpoczną się negocjacje w sprawie przyszłej umowy handlowej Unii z Wielką Brytanią. Premier Boris Johnson chce, by zakończyły się wraz z końcem okresu przejściowego, ponieważ nie zamierza go przedłużać. Unia ostrzega, że jedenaście miesięcy na wynegocjowanie ambitnej umowy handlowej to niewiele czasu i że możliwe będzie uzgodnienie tylko bardzo podstawowego porozumienia. 

Wielka Brytania opuści Wspólnotę w nocy z 31 stycznia na 1 lutego.

Źródło: IAR, media

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze