Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

BRAWO! Dwieście nowoczesnych ambulansów trafi do stacji pogotowia ratunkowego

AS 15:49 9 września 2019
Twitter @MZ_GOV_PL
Dwieście nowoczesnych karetek trafi do stacji pogotowia ratunkowego w całej Polsce w ramach rządowego programu wymiany ambulansów. W Pruszkowie minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał umowę na dofinansowanie zakupu karetki i przekazał symboliczny czek na kwotę 400 tys. zł Karolowi Bielskiemu, dyrektorowi wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Meditrans.

Łukasz Szumowski podkreślił, że wymiana ambulansów jest jednym z elementów reformy systemu, a państwo bierze na siebie odpowiedzialność w zakresie reagowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia ludzi.

- Chcemy wymienić 200 karetek w Polsce. Każda karetka to 400 tys. zł dofinansowania. Odmładzamy tabor, bo niektóre ambulanse miały więcej niż sześć lat, a to stanowczo za dużo - mówił minister zdrowia. 

- Na Mazowsze trafi 25 ambulansów. Dziś zostały podpisane umowy w Milanówku i Żyrardowie - dodał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, który wziął udział w uroczystości.

Dyrektor wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Meditrans Karol Bielski podkreślił, że wymiana taboru jest jednym z priorytetów. - Jeden ambulans stanowi 25 procent ambulansów w powiecie pruszkowskim. Liczymy na kontynuację programu - dodał.

Program wymiany ambulansów zapowiedział pod koniec sierpnia premier Mateusz Morawiecki. W tym roku przeznaczono na ten cel 80 mln zł. Podpisywanie umów w ramach programu będzie się odbywało we wrześniu i październiku. 

Karetki pogotowia ratunkowego wyjeżdżają do pacjentów około 3,2 miliona razy rocznie, co daje średnio prawie 6 wyjazdów na jeden ambulans w ciągu doby. To sprawia, że karetki szybko się zużywają i często ulegają uszkodzeniom. Przyjmuje się, że zasadna jest ich wymiana już po pięciu latach użytkowania. Polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma sześć lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu średni wiek karetki pogotowia spadnie o 30 miesięcy.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.167/1) - SKĄD KWAŚNIEWSCY MAJĄ MILIONY?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze