Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Boże Narodzenie to trudny czas dla chińskich katolików. Władze utrudniają świętowanie

JK 16:36 25 grudnia 2020
Zdjęcie ilustracyjne.STR/AFP/East News
Imienne bilety na pasterkę, ograniczenia w liczbie wiernych na mszach czy zakaz umieszczania w miejscach publicznych świątecznych dekoracji - to ograniczenia niezwiązane z pandemią, lecz z próbą umniejszania wpływu świąt uznawanych za sprzeczne z lokalną tradycją w Chinach.

Święta Bożego Narodzenia to trudny czas dla chińskich katolików, szczególnie ze zgromadzeń uznawanych przez lokalne władze za nielegalne.

Choć część bożonarodzeniowych tradycji i zwyczajów takich jak ubieranie choinki czy kolędy przeniknęły do chińskiej kultury, to w niektórych miejscach Chin lokalne władze dążą do ich wyrugowania z przestrzeni publicznej. Niezależne organizacje informują o sytuacjach, w których lokalne władze zabraniają umieszczania świątecznych dekoracji w centrach handlowych, a nawet na elewacjach legalnie działających kościołów.

Uczniowie musieli przysięgać

W ubiegłym roku media informowały o odezwie komisji dyscypliny Komunistycznej Partii Chin, która apelowała do swoich członków o powstrzymanie się od udziału w jakichkolwiek aktywnościach związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Nieoficjalnie - zakaz udziału w zgromadzeniach o charakterze religijnym dotyczy także wszelkich członków administracji państwowej.

W minionych latach wiele chińskich miast wprowadzało lokalne zakazy dotyczące świętowania Bożego Narodzenia, a trzy lata temu w jednym z miast prowincji Shaanxi uczniowie szkoły podstawowej musieli przysięgać na chińską flagą, że nie będą brać udziału w świętach, niezwiązanych z chińską tradycją.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze