Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Borowski: Polacy muszą pielęgnować polską tradycję, kulturę i historię

DW 8:10 11 listopada 2020
Polacy powinni pielęgnować polską tradycję, kulturę i historiępexels.com
W programie TV Republika "Polska na Dzień dobry" był działacz opozycyjny Adam Borowski. Rozmowę poprowadził redaktor Aleksander Wierzejski.

Rozmowa dotyczyła Święta Niepodległości, historii oraz zaleceń i rad na przyszłość.

Najpierw dyskutowano o przyczynach i genezie polskiej niepodległości.

Redaktor Aleksander Wierzyński zwrócił uwagę na lata 80. i 90. XIX wieku, gdy tworzyły się ruchy polityczne wśród Polaków jak ruch ludowy, socjalistyczny i później narodowej demokracji. Dawały one nadzieję na poprawę sytuacji Polaków.

Adam Borowski przypomniał, że po upadku Powstania Styczniowego polskie marzenia o niepodległości mogły zostać zarzucone. Wielu mogło stracić aspiracje niepodległościowe. Tak się jednak nie stało. Dużą rolę odegrał Kościół, który przechował język polski i polską tradycję. Ważna była również organiczna praca u podstaw polskiego ruchu niepodległościowego i ludowego.

Prowadzący program Aleksander Wierzyński dodał do tego dużą rolę spółdzielni, które zabezpieczały materialny byt. Ważne było uświadamianie ludziom ich polskości, w tym edukacja chłopów oraz ludności miejskiej. 

tepu_670.

Dzięki temu w 1918 r., gdy powstało państwo polskie, były już odpowiednie kadry i szeroka świadomość społeczna jak ważną wartością jest Polska.

Pod koniec programu redaktor Aleksander Wierzyński zapytał o rady i wskazówki na przyszłość.

Działacz opozycji stwierdził, że przyszłość niesie inne wyzwania niż przeszłość. Inne narzędzia i kwestie mogą zagrozić polskiej niepodległości. Podkreślił, że trzeba pielęgnować polską tradycję, kulturę i historię. Świadomość będzie najważniejsza w przyszłości do obrony polskiej niepodległości.

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze