Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Andrzej Gwiazda: w Sierpniu 1980 Polacy wrócili do narodowej wspólnoty

A.N. 20:39 26 sierpnia 2020
Andrzej Gwiazda - legenda Sierpnia 1980 roku.zrzut ekranu/Fcebook/Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki
40. lat temu powstała „Solidarność”. Czym był sierpniowy zryw i jakie miał konsekwencje dla Polski? Andrzej Gwiazda legenda sierpniowego Karnawału w poruszającej rozmowie wspomina tamte dni.

– Przed Sierpniem stwierdziłem, że coś się będzie w Polsce działo, bo ni stąd, ni zowąd pojawiła się życzliwość. (…) a jeżeli jest taka życzliwość, to znaczy, że ludzie wracają do wspólnoty, a jak wrócą do wspólnoty, to wystąpią we własnym interesie.  – wspomina Andrzej Gwiazda, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność.”

– To zostało zagubione nie przez czołgi Kiszczaka czy Jaruzelskiego, nie przez bandy ZOMO tylko przez zdradę – wskazuje.

Kto zdradził?

Bezpośrednim powodem wybuchu strajku było rozdanie kilku czy kilkunastu tysięcy ulotek z apelem w obronie Anny Walentynowicz. Do tego była dopięta druga kartka „Jak strajkować?”  – mówi opozycjonista z czasów PRL.

W planach olbrzymiej części strajkujących to Stocznia Gdańska miała stanowić siłę napędową dla tamtych wydarzeń.

– Stocznia liczyła szesnaście i pół tysiąca pracowników (…) miała być tą lokomotywą, za którą pójdą mniejsze zakłady. Gdy Wałęsa 16 sierpnia zakończył strajk to zakłady mówiły jedno: „Stocznia zdradziła” – wspomina Gwiazda.

– Wiedziałem, że jedynym sposobem uratowania strajku jest powołanie Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, który przejmie kierownictwo w tych wszystkich małych zakładach – dodaje.

Czym była „Solidarność”?

Narzędziem, przez które Polacy mogli realizować swoje interesy i swoje cele – podkreśla bohater tamtych dni.

 

Rozmowa z Andrzejem Gwiazdą stanowi początek cyklu wspomnień zatytułowany "Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Solidarność" zrealizowany przez Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki przy wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

 

 

 

Źródło: Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/Facebook

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze