Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Abp Jędraszewski: należy patrzeć na Ojczyznę jako na wspólne dobro wszystkich Polaków

A.N. 14:32 3 maja 2020
Telewizja Republika
- Są takie prawdy, które domagają się ich jednoznacznego głoszenia – a do nich należy: Polska jest najważniejsza. Są takie prawdy, które zmuszają do rewizji głęboko dotąd zakorzenionych przekonań – a mówią one: trzeba wyjść z myślenia w kategoriach interesu czysto partyjnego, aby patrzeć na Ojczyznę jako na wspólne dobro wszystkich Polaków - powiedział w niedzielę abp Marek Jędraszewski podczas homilii w trakcie mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej w Katedrze Wawelskiej

3 maja tradycyjnie w katedrze na Wawelu miała miejsce msza św. w intencji Ojczyzny. Metropolita krakowski nawiązał do historycznych wydarzeń –  229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II - i 100-lecia Bitwy Warszawskiej

- Są takie prawdy, które domagają się ich jednoznacznego głoszenia – a do nich należy: Polska jest najważniejsza. Są takie prawdy, które zmuszają do rewizji głęboko dotąd zakorzenionych przekonań – a mówią one: trzeba wyjść z myślenia w kategoriach interesu czysto partyjnego, aby patrzeć na Ojczyznę jako na wspólne dobro wszystkich Polaków – wskazał metropolita.

– Są takie prawdy, które sprawiają, że ludzie widzą możliwość wyrwania się i uratowania z niebezpiecznych dla nich sytuacji – a są nimi: otwarcie się na obiektywną prawdę o wartościach i szacunek dla każdej osoby ludzkiej i życia. Są takie prawdy, których głoszenie, przyjęcie i urzeczywistnianie na co dzień łączą się z gotowością na przyjęcie cierpienia – a to sprawia, że szukamy fundamentu dla sensu naszej gotowości, by, gdy trzeba, cierpieć dla Ojczyzny – dodał abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski  odniósł się także bezpośrednio do  uchwalenia Konstytucji 3 maja, Targowicy, trzeciego rozbioru Polski. Zaznaczył, że przez 123 lata niewoli, zaborcy starali się zrobić wszystko, aby wyrwać Polskę z pamięci Polaków, a kolejne pokolenia "najbardziej szlachetnych synów narodu polskiego" heroicznie starały się o to, aby "nie tylko o tym testamencie Ojczyzny nie zapomnieć, ale przeciwnie, aby go w swym życiu urzeczywistniać". 

Abp Jędraszewski dokonał aktu zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Tego samego aktu na Jasnej Górze dokonał przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

Ze względu na epidemię koronawirusa i wciąż obowiązujące obostrzenia, w Krakowie nie ma w tym roku tradycyjnego pochodu patriotycznego z Wawelu pod Grób Nieznanego Żołnierza na placu Matejki.

Źródło: niezależna.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze