Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

A jednak nie odpuszczą Polsce! Komisarz UE chce powiązania wypłat funduszy z praworządnością!

JJ 16:20 5 marca 2020
pixabay
W rozmowie z niemieckim dziennikiem „Frankfurter Allgemeine Zeitung” unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders wyraził nadzieję na powiązanie wypłat środków z budżetu Wspólnoty z przestrzeganiem przez państwa członkowskie zasad praworządności.

Przypomnijmy, że już we wrześniu Komisja Europejska ma po raz pierwszy przedstawić raport dotyczący przestrzegania zasad rządów prawa we wszystkich krajach unijnych. Ma to stanowić wstęp do dyskusji o wdrożeniu zasady uzależnienia wypłaty funduszy od przestrzegania praworządności przez dane państwo.

W rozmowie z „FAZ” Reynders przekonywał, że Komisja troszczy się o przestrzeganie rządów prawa we wszystkich państwach Wspólnoty.

– Ale jest duża różnica między pojedynczymi przypadkami naruszeń standardów a systematycznym ich naruszaniem. Postępowania na podstawie artykułu 7 zostały uruchomione przeciwko Polsce i Węgrom, bo tam jesteśmy konfrontowani z systematycznie negatywną postawa wobec państwa prawa- stwierdził unijny komisarz.

– W przypadku krajów z większymi problemami także nasz raport będzie musiał być pogłębiony- dodał.

– Poza tym, mam nadzieję, że wkrótce wypłaty środków z budżetu UE będą powiązane z warunkiem przestrzegania przez kraj członkowski zasad praworządności. To byłaby rzeczywista presja. Żaden kraj nie zrezygnuje tak łatwo ze środków unijnych- stwierdził ponadto rozmówca „FAZ”, w którego ocenie mechanizm blokowania wypłat środków w porównaniu z propozycją KE byłby – nawet osłabiony – lepszy niż żaden.

Jak przekonywał Didier Reynders, wrześniowy raport nie zastąpi kroków podejmowanych w ramach art 7. Traktatu UE.

 

 

Źródło: dw.com

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze