Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

29. odsłona „polskiego Davos” w Krynicy-Zdroju dobiegła końca

11:42 6 września 2019
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju dobiegło końca. Wydarzenie okazało się rekordowe pod względem frekwencji oraz wiedzy, jaką można było posiąść podczas licznych paneli i dyskusji. Wśród gości Telewizji Republika znaleźli się najznamienitsze postaci ze świata polityki i biznesu.

Jak wskazują organizatorzy wydarzenia, impreza gościła w ciągu trzech dni około 5,3 tysięcy uczestników, najwięcej w historii Forum Ekonomicznego.

Jednym z czołowych wydarzeń podczas „polskiego Davos” była prezentacja „Raportu Forum Ekonomicznego: Europa Środkowo-Wschodnia wobec globalnych trendów: gospodarka, społeczeństwo i biznes raport” opracowanego wspólnie przez ISW oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie.

W raporcie przeanalizowano m.in. kwestie zamożności krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zachodzące zmiany potrzeb transportowych, rozwój regionalnych innowacji ekologicznych, systemy opieki osób starszych, trendy w optymalizacji i uszczelnianiu systemów podatkowych, dynamikę rynku pracy oraz rozwój rolnictwa.

Wśród licznych wydarzeń, wysoce owocny w merytoryczne wnioski okazał się panel organizowany przez magazyn Forbes oraz KGHM „Silna Polska w turbulentnej Europie”. Prelegenci zastanawiali się, jakie cechy potrzebne są polskim przedsiębiorstwom w przypadku nadejścia spowolnienia gospodarczego, by te wciąż utrzymywały wysoką konkurencyjność. Prezes KGHM Marcin Chludziński przekonywał, że „zmienność i turbulentność są stałymi cechami w biznesie” stąd wskazał, że tylko „zmienność jest niezmienna”. W kontekście Trójmorza tłumaczył, jak Polska powinna wykorzystywać swój potencjał.

– Jako jedyna tak globalna polska firma, jesteśmy w pewnym stopniu odpowiedzialni za wizerunek Polski za granicą – mówił dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej w KGHM Piotr Chęciński. Jak przekonywał na antenie Telewizji Republika, „KGHM to pierwsze spotkanie z Polską”. – Nie mamy znanej firmy, obecnej na całym świecie. Tutaj pojawiamy się my. Zapewne nasz obszar jest mało atrakcyjny. Można jednak na to spojrzeć z innej perspektywy. Co ósmy telefon, samochód czy telewizor posiada domieszkę miedzi, pochodzącą z KGHM-u – mówił w rozmowie z red. Krystianem Kaźmierczykiem.

W środę odbył się panel „Wyzwania stojące przed sektorem wydobywczym – kierunki zmian”, której głównymi partnerami byli Polska Grupa Energetyczna, ENEA i Polska Grupa Górnicza. Uczestnicy konferencji rozmawiali m.in. o tym, jakie wyzwania stoją przed spółkami w kontekście utrzymania bezpieczeństwa dostaw energii i wykorzystania posiadanych w kraju zasobów.

W studiu Telewizji Republika znalazł się jeden z prelegentów ww. panelu, prezes Węglokoks S.A. Tomasz Heryszek. – Trend dekarbonizacyjny, który dziś jest faktem w naszej części świata, to sytuacja, w której Węglokoks musiał zastanowić się nad własną przyszłością. Stąd pomysł na budowę grupy kapitałowej, konsolidację z obszarami hutnictwa, energetyki, ciepłownictwa – tłumaczył Heryszek.

Niedługo później w studiu Telewizji Republika zasiadł wiceminister energii Adam Gawęda. W rozmowie z red. Tomaszem Sakiewiczem i red. Ryszardem Gromadzkim tłumaczył misję, jaką powierzono mu w ramach pełnomocnictwa. Na pytanie, czy Polska skazana jest na węgiel, odpowiedział: „jeszcze przez wiele lat będziemy wykorzystywać ten surowiec jako stabilizator, bezpiecznik energetyczny”. – W nowych elektrowniach to nadal węgiel odgrywa znaczącą rolę – tłumaczył senator Gawęda.

W środę wieczorem podczas uroczystej gali ogłoszono nagrody XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Nagrodę Człowieka Roku 2018 otrzymał premier Mateusz Morawiecki, który – jak akcentował w laudacji Berdychowski - przeniósł z biznesu do polityki m.in. sprawność, efektywność zarządzania i umiejętność kierowania dużymi zespołami ludzi. Szef polskiego rządu zaszczycił swoją obecnością również spotkanie Fundatorów i Sympatyków Fundacji Pomyśl o Przyszłości, którego jednym z fundatorów był Ryszard Florek, właściciel firmy FAKRO. Ten podczas forum udzielił wywiadu w studio Telewizji Republika.

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju połączone było również z Forum Ochrony Zdrowia. Polski Związek Producentów Leków przeprowadzał na swoim stanowisku bezpłatne badania uczestników forum. W ich imieniu, na antenie Telewizji Republika, wypowiadała się wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Barbara Misiewicz-Jagielak. Zainteresowaniem cieszyły się też stanowiska Ministerstwa Zdrowia. Tam odbyły się liczne panele dot. kondycji zdrowotnej Polaków.

Redaktorzy Telewizji Republika odbyli także wiele rozmów, m.in. z przedstawicielami polskiego rządu. Wśród rozmówców znalazł się minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Tłumacząc swoją obecność na forum wskazał, że „jednym z najważniejszych polskich biznesów jest rolnictwo”. – Dostarcza wysokiej jakości żywność, zapewniając całej Polsce bezpieczeństwo żywnościowe. O różnych formach bezpieczeństwa możemy dziś dyskutować dlatego, że nie jesteśmy głodni – mówił minister.

Wśród gości w studiu Telewizji Republika znaleźli się też minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, minister oraz wiceministrowie inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, Anna Gembicka,  Artur Soboń oraz Waldemar Buda, minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister środowiska Michał Kurtyka, a także prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.

 loga_670

Źródło:

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze