Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

11 listopada aż 10 zgromadzeń publicznych w stolicy. Rzecznik MSW: Wszystkie siły w pełnej gotowości

mk 18:41 7 listopada 2014
flickr/PiotrDrabik/CC BY 2.0
– Na 11 listopada w Warszawie zarejestrowano 10 zgromadzeń publicznych, odbędzie się także marsz prezydencki i Bieg Niepodległości – poinformowała na konferencji prasowej szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor.

Gawor zaznaczyła, że trasy zgromadzeń w Święto Niepodległości nie krzyżują się. Zapowiedziała, że na trasach marszów będą utrudnienia w ruchu.

Marsz prezydencki "Razem dla Niepodległej" wyruszy ok. godz. 13.15. Trasa przebiegać będzie ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi. Uczestnicy marszu zatrzymają się przy pomnikach kardynała Stefana Wyszyńskiego (ul. Krakowskie Przedmieście, plac przed kościołem Wizytek), Wincentego Witosa (pl. Trzech Krzyży), gen. Stefana Roweckiego "Grota" (róg ul. Chopina i al. Ujazdowskich.), Ignacego Jana Paderewskiego (Park Ujazdowski), Romana Dmowskiego (u zbiegu al. Szucha i al. Ujazdowskich). Marsz zakończy się ok. godz. 15 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. Dodatkowo planowane jest spotkanie - u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola - z członkami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie.

Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu. Od godz. 4 nad ranem do 18 zamknięte dla ruchu będą ulice: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, al. Ujazdowskie. Ponadto, w godz. 15.30 – 16.30 nastąpi zamknięcie dla ruchu skrzyżowania ulic Belwederska, Spacerowa, Gagarina. Obowiązywał będzie zakaz parkowania, także na miejscach parkingowych, wzdłuż ulic przemarszu oraz ulic przylegających do trasy na długości do 100 m. Pozostawione samochody zostaną usunięte na koszt właściciela.

Najwięcej osób ma zgromadzić Marsz Niepodległości - według organizatorów ok. 50 tys. osób. Zaplanowany jest on w godz. 15-20. W tym roku trasa manifestacji przebiegnie inaczej niż w latach ubiegłych; po raz pierwszy marsz, który rozpocznie się o godz. 15 na rondzie Romana Dmowskiego w centrum miasta, zakończy się po praskiej stronie Warszawy, na błoniach Stadionu Narodowego wzdłuż al. Zielenieckiej.

Uczestnicy marszu dotrą tam przez Most Poniatowskiego. – Zaproponowaliśmy, żeby organizator jedną część mostu zostawił wolną jako tzw. drogę ratunkową i ten obowiązek spoczywa na organizatorze – powiedziała Gawor. Na moście nie będą stawiane płotki odgradzające, ponieważ istnieją obawy, że mogłyby np. zostać wrzucone do Wisły. – Wygrodzenie tego mostu zostawiliśmy uczestnikom tego zgromadzenia – powiedziała.

Jak dodała, organizator do zabezpieczenia marszu przygotował 800 osób, które będą stanowiły straż Marszu Niepodległości.

– Utrudnienia w ruchu będą wzdłuż ul. Marszałkowskiej i al. Jerozolimskich w okolicach ronda Dmowskiego. Myślę, że już ok. godz. 14 będziemy wyłączali ruch, tak pokazują doświadczenia z roku ubiegłego. Uczestnicy zgromadzenia idą dużymi grupami. Będziemy podejmowali na bieżąco decyzje, które ulice zostaną wyłączone – powiedziała Gawor.

Dodała, że wyłączane będą ulice pod mostem Poniatowskiego - ul. Kruczkowskiego, Solec, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wał Miedzeszyński. – To jest apel do mieszkańców, żeby w rejonach przejścia marszu po prostu z tych rejonów nie korzystali – powiedziała Gawor.

Gawor dodała, że zostały przeprowadzone rozmowy ze wszystkimi organizatorami manifestacji i wszyscy deklarują pokojowy charakter zgromadzeń.

– 11 listopada, niezależnie od działania sztabu w Komendzie Stołecznej Policji, będzie działał sztab Centrum Bezpieczeństwa z udziałem pracowników miasta, służb miejskich i służb mundurowych – zaznaczyła.

Komendant stołeczny policji insp. Michał Domaradzki powiedział, że wydarzenia 11 listopada będzie zabezpieczać podobna liczba policjantów, jak w ubiegłym roku. Zapowiedział, że będą również policjanci spoza Garnizonu Stołecznego, z innych województw. Zaznaczył, że policja nie może w 100 proc. zagwarantować, że nikt nie będzie próbował "prowokować pewnych incydentów".

– Będziemy starali się w sposób maksymalnie skuteczny interweniować, aby do żadnych eskalacji nie dochodziło – powiedział Domaradzki.

W Biegu Niepodległości, który rozpocznie się o godz. 11.11 weźmie udział 15 tys. uczestników. Utrudnień trzeba spodziewać się na trasie biegu al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego, Al. Niepodległości.

– Zakończenie biegu organizatorzy zaplanowali na godz. 13, jednak należy spodziewać się dużych utrudnień w ruchu. Od godz. 8 będą wyłączone na tej trasie tramwaje, od godz. 11 wyłączony zostanie ruch kołowy i prawdopodobnie przywrócony zostanie dopiero po godz. 15 – powiedziała Gawor.

Rzecznik MSW Małgorzata Woźniak powiedziała, że minister Teresa Piotrowska na bieżąco otrzymuje szczegółowe informacje na temat przygotowań do 11 listopada, zarówno od szefów poszczególnych służb, jak również od stołecznego ratusza. Dodała, że od wielu tygodni odbywają się spotkania organizacyjne poświęcone bezpieczeństwu. – Wszystkie siły są w pełnej gotowości – powiedziała Woźniak.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze