Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

1 listopada nie trzeba odwiedzać cmentarzy. Papież Franciszek ogłasza dyspensę

JK 16:40 27 października 2020
Powązki Wojskowe w Warszawie, w dzień Wszystkich Świętych.PAP/Marcin Obara
W dekrecie wydanym przez papieża Franciszka zostało ogłoszone, że wierni, którzy nie odwiedzą swoich zmarłych na cmentarzu 1 listopada 2020 r. mogą uzyskać dyspensę.

W dekrecie wydanym przez papieża Franciszka zostało ogłoszone, że wierni, którzy nie odwiedzą swoich zmarłych na cmentarzu 1 listopada 2020 r. mogą uzyskać dyspensę. Co więcej, odpust zupełny można uzyskać idąc na groby w dowolny dzień listopada. Przed dekretem, odpust ten udzielany był do 8 listopada.

Taka zmiana pozwoli na zmniejszenie ilości osób gromadzących się na cmentarzach podczas dnia Wszystkich Świętych. Papież Franciszek podkreślił, że najważniejsze jest bezpieczeństwo wiernych.

Głos w tej spawie zabrał także Prymas Polski abp Wojciech Polak, który "w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych" na oficjalnej stronie zwrócił się do wszystkich z prośbą o "odwołanie Mszy św. i nabożeństw (także procesji) na cmentarzach w Uroczystość Wszystkich Świętych i celebrowanie ich w kościołach, przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych". W tym samym apelu przypomniał o dekrecie wydanym przez papieża Franciszka.

Apel o rozłożenie w czasie wizyt na grobach

W piątek natomiast, abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaapelował do wiernych o rozłożenie wizyt na grobach przez kilka dni listopada.

"W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości" – możemy przeczytać w apelu KEP.

Ponadto abp Gądecki zwrócił się do osób starszych, "aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę".

Źródło: KEP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze