Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nieznany wkład Polaków w fałszowanie paszportów dla Żydów. Premier Netanjahu odcina się od prawdy historycznej?

am 17:29 27 maja 2018
Zdjęcia wykorzystane do wyrobienia fałszywych paszportów
Działający w szwajcarskiej stolicy polscy dyplomaci prowadzili podziemną fabrykę, w której produkowano fałszywe paszporty dla Żydów. Chodzi o co najmniej 10 tys. osób. Premier Netanjahu, w serdecznym podziękowaniu dla rządu Paragwaju, zupełnie pominął polską rolę w przedsięwzięciu ratowania Żydów z nazistowskiej opresji. Dlaczego?

Podczas uroczystości otwarcia nowej ambasady Paragwaju w Jerozolimie premier Izraela Benjamin Netanjahu podziękował temu krajowi za pomoc Żydom. – Paragwaj pomagał Żydom w ucieczce z nazistowskich Niemiec. Nigdy tego nie zapomnimy. Paragwaj robił to przed i podczas Holocaustu – powiedział Netanjahu. – Był to akt dobroci i miłosierdzia, który na zawsze został wyryty w naszych sercach – dodał premier Izraela.

Znaczna część historii, do której odwołał się premier Izraela, realizowana była dzięki Polakom. Zdążył podkreślić to Sławomir Dębski, Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM). W swoim wpisie na Twitterze przypomniał, że niemal wszystkie paragwajskie paszporty, które były swoistą przepustką do wolności dla Żydów, sporządzili polscy dyplomaci w Bernie, stolicy Szwajcarii.

kjfd

Do sprawy odniosła się też Ambasada RP w Szwajcarii. "Paszporty zostały zakupione od honorowego konsula Paragwaju i sfałszowane. "Praktycznie wszystkie paszporty zawierają pismo Konstanty Rokickiego, polskiego konsula w Bernie" – czytamy we wpisie na Twitterze.

 

Konsul Rokicki koordynował akcję fałszowania paszportów południowoamerykańskich, które pozwoliły Żydom na ucieczkę z Europy pod fałszywą tożsamością. Polska ambasada w Bernie zakończyła renowacje grobu Abrahama Silberscheina, który współpracował z Rokickim. Oboje przynależeli do Grupy Berneńskiej, która pomogła wielu Żydom uniknąć zamknięcia w obozach koncentracyjnych. Szacuje się, że sfałszowanie dokumentów dotyczyło co najmniej 10 tys. osób.

 

proxy_1_670

Fałszywy dokument, sporządzony przez polskich dyplomatów, podczas II  wojny światowej.

 

proxy_2_670

Paszport wystawiony na nazwisko Nathan Garfinkel. W istocie należał do polskiego Żyda Shimrona Shiffa.

Źródło: Telewizja Republika, twitter.com, wprawo.pl

Wczytuję ocenę...


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ - RABIEJ I 4 STREFY RELAKSU ORAZ MAŁA EMI I FARMA TROLLI. CO SIĘ DZIEJE?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze