Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nie żyje mecenas Ewa Juszko-Pałubska, adwokat, która broniła działaczy podziemnej „Solidarności”

PR 13:46 18 lipca 2018
facebook
Mecenas Ewa Juszko-Pałubska, adwokat, odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności, która w latach 80-tych ubiegłego wieku broniła działaczy podziemnej „Solidarności” w procesach politycznych zmarła nagle w poniedziałek 16 lipca.

Mecenas Ewa Juszko-Pałubska, w latach 80-tych ubiegłego wieku broniła w procesach politycznych działaczy podziemnej „Solidarności” m.in. z Tomaszowa i Bełchatowa.

Za swoją opozycyjną działalność, po procesie sfabrykowanym przez SB, trafiła na 4 lata do więzienia. Do zawodu wróciła dopiero w 1993 roku. W 2009 roku Ewa Juszko-Pałubska otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i krzyż "Semper Fidelis". 

W czerwcu, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, otwarto wystawę „Adwokaci w Służbie Ojczyźnie” - jedną z jej bohaterek i gości podczas wernisażu była piotrkowska mecenas. 

Ewa Juszko-Pałubska urodziła się 9 kwietnia w Szczecinie. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Łódzkim, także w Łodzi robiła aplikację sędziowską, ale ostatecznie, pod koniec lat 70-tych została członkiem Zespołu Adwokackiego w Piotrkowie. Do 1984 roku, przez kilka lat, świadczyła bezpłatną pomoc prawną działaczom podziemnej Solidarności będąc obrońcą m.in. Marii Biesiadowskiej. Sąd Rejonowy w Piotrkowie, na podstawie dowodów spreparowanych przez SB, skazał ją na 5 lat pozbawienia wolności, po apelacji, Sąd Wojewódzki w Łodzi zmniejszył wyrok na 4 lata. Wyrok odsiadywała w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, skąd została zwolniona warunkowo. Do 1992 roku była pozbawiona prawa wykonywania zawodu. Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 19 lipca o godz. 10.30 w kaplicy cmentarnej w Piotrkowie. 

Źródło: piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl, dzienniklodzki.pl

Wczytuję ocenę...


Mówi Się (Sobala) - T. SAKIEWICZ: W PO ZNALEŹLIŚMY 3 OSOBY SKAZANE ZA PEDOFILIĘ, A JEDNĄ OSKARŻONĄ!
Wczytuję komentarze...
Najnowsze