Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dziś pożegnaliśmy ppłk. Bolesława Hozakowskiego - bohatera walk o niepodległość

kos 17:18 11 stycznia 2018
prezydent.pl
Uroczystości pogrzebowe ppłk. Bolesława Hozakowskiego - weterana walk o niepodległość Polski - rozpoczęły się w czwartek w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie. W pożegnaniu weterana AK bierze udział Prezydent Andrzej Duda, a także Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski.

 We mszy pogrzebowej biorą udział również najbliżsi krewni weterana, przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wojska Polskiego, a także mieszkańcy Warszawy.

Ppłk Bolesław Mieczysław Hozakowski "Pomorski", "Mietek" urodził się 13 maja 1923 r. w Toruniu. Był absolwentem warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej oraz Wydziału Prawno-Ekonomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W okresie okupacji niemieckiej w Polsce był żołnierzem Armii Krajowej w Warszawskim Okręgu AK. Od września 1942 r. służył w Kompanii "C-25", a następnie w Kompanii "O-1" Batalionu "Olza" Pułku AK "Baszta". W Powstaniu Warszawskim walczył na Mokotowie jako kapral podchorąży w składzie Kompanii "O-1".

 Bolesław Hozakowski był członkiem Rady Naczelnej oraz wiceprezesem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; w ocenie wielu historyków, instytucji i weteranów był osobą wybitnie zasłużoną w pracy na rzecz upamiętniania etosu Armii Krajowej.

Był uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej i wieloma innymi odznaczeniami.

 Bolesław Hozakowski zmarł 3 stycznia 2018 r. w Warszawie

Źródło: prezydent.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNK (K. GÓJSKA) - PROF. ZDZISŁAW KRASNODĘBSKI - TO TUSK UCZYNIŁ NIENAWIŚĆ MOTOREM POLITYKI
Wczytuję komentarze...
Najnowsze